یخچال ویترینی

یخچال ویترینی چیست؟ و چه مدل هایی دارد.

یخچال ویترینی برای به نمایش گذاشتن انواع مواد غذایی یخچالی می باشد موتور در این یخچال در کنار آن یا در زیر آن نصب میگردد و در مدلهای جدید این یخچال می توان به جلو باز شو بودن آن اشاره نمود که از لحاظ زیبایی و سهولت در شارژ کالا و برداشت کالا توسط مشتری بسیار زیبا طراحی شده است گردش هوا در آن هم می تواند به صورت اجباری باشد و هم بصورت طبیعی این نوع یخچالها دارای تنوع زیادی می باشند و آنها را به اشکال مختلف می سازند.

یخچال ویترینی در انواع یک خم ، دو خم ، وایت و … در بازار موجود است. بدنه در این یخچال ها هم می تواند استیل و هم ورق رنگی با طرح های مختلف باشد. از این یخچال بدون موتور و اواپراتور برای نگهداری شیرینی خشک استفاده می شود معمولا این یخچال دارای انباره بوده و اندازه طولی استاندارد آن تقریبا دو متر است.

مزیت های فریزر های ویترینی نسبت به یخچال های خوابیده

یخچال های خوابیده در سال های گذشته تا حدودی توانسته اند، ظاهر خودشان را با طراحی های نوین، تطبیق بدهند و همچنان در حفظ جایگاه خود بکوشند؛ ولی انواع یخچال ویترینی به خاطر مزیت هایی که دارند، به مرور جایگزین یخچال های قدیمی شده و جایگاه خاص خود را در فروشگاه های زنجیره ای، فست فودها، سوپر مارکت ها و … پیدا کرده اند.

کاهش فضای مورد نیاز : یک یخچال ویترین در ظرفیت برابر جای کمتری نسبت به یک یخچال خوابیده می گیرد.

در دسترس بودن : با تغییر شکل خرید از فروشگاه ها، ظاهر یخچال ها نیز دچار تغییر شده اند؛ که یخچال های ویترینی چون به راحتی در دسترس مشتریان قرار دارند، جایگزین خوبی برای یخچال های قدیمی به شمار می روند.

طراحی ویژه : در طراحی فریزر های ویترینی به جذابیت بیشتر توجه می‌ شود. استفاده از شیشه های شفاف تر، بهره بردن از نورهای LED و درب های کشویی یا بازشونده رو به بیرون، از جلوه های تزییناتی این یخچالهاست.

جابه‌جایی : اغلب این مدل از یخچالها بر روی پایه های چرخ دار سوار شده اند. این موضوع مسئلۀ جابه‌جایی را ساده‌تر کرده و استفاده از یخچال ویترین را در اولویت قرار می دهد.

قدرت سرماسازی : طراحی موتور یخچال های ویترینی نیز مدرن تر شده و همین موضوع مدیریت دمای فریزر را راحت‌تر کرده است. دمای فریزرهای ویترینی با توجه به کاربرد آن قابل تنظیم است.

نظافت یخچال : نظافت فضای درونی یخچال های خوابیده یکی از معضلات همیشگی این یخچال ها به شمار می رود. موضوعی که در یخچال های ایستاده حل شده است. فضای بزرگ یخچال و درب هایی که کاملاً باز می شوند، نظافت یخچال را بسیار ساده کرده است.

چند نوع یخچال فریزر صنعتی ( ویترینی ) داریم؟

یخچال فریزرهای صنعتی در مدل‌های صندوقی، ایستاده و خوابیده و در ابعاد ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی متر تولید می‌شوند. این یخچال‌ها بنا به نوع کاربری‌شان برای نگهداری مواد غذایی ، مواد گوشتی، مواد دارویی و هر نوع ماده‌ای که برای نگهداری نیاز به سرما دارد، استفاده می‌گردند.

یک یخچال فریزر مناسب و باکیفیت سرمای تولیدی‌ اش در تمامی قسمت‌ها یکسان و ثابت است. علاوه بر این باید مطمئن شد که در تمامی قسمت‌ها، مانند موتور و اجزای مختلف یخچال از قطعات اصل و با کیفیت ساخته‌شده و فضای موتور و کندانسور کاملا مناسب است.

اجزای تشکیل دهنده یخچال وییترینی چیست؟

اجزا تشکیل دهنده یخچال ویترینی شامل کمپرسور یا موتور، ترموستات، اواپراتور و کندانسور است.

کمپرسور

کمپرسور یا موتور یخچال بخار گاز را تبدیل به مایع می‌کند و گاز را فشرده کرده و در لوله‌های کندانسور و مدار گاز هدایت می‌کند. این بخش از دو قسمت الکترونیکی و مکانیکی تشکیل شده‌‌است. قسمت الکترونیکی، یک الکتروموتور از نوع آسنکرون بوده که وظیفه‌اش حرکت قسمت مکانیکی است. قسمت مکانیکی شامل یک سیلندر بوده که پیستون آن توسط هسته‌ی موتور الکتریکی به حرکت در می‌آید.

ترموستات

قطع و وصل شدن جریان برق به کمپروسور برعهده‌ی ترموستات است. زمانی که دمای یخچال بالا می‌رود با وصل شدن جریان برق ترموستات کارش شروع شده و شروع به سرد کردن فضای داخلی یخچال می‌کند و زمانی که دما پایین باشد، جریان برق را از کمپرسور قطع می‌کند.

اواپراتور

اواپراتور قطعه‌ای است که برای سرماسازی در یخچال استفاده می‌شود. زمانی که احساس کردید یخچال سرما نداشته و سرد نمی‌کند، می‌تواند مشکلی در این قسمت باشد.

کندانسور

در یخچال ‌های صنعتی لوله‌های شبکه‌ ای در قسمت پشتی یخچال وجود دارد که کارش تبدیل بخار به مایع است.

برخی از عیوب و سوالات متداول درباره یخچال های ویترینی

کمپرسور یا موتور یخچال صنعتی کار می‌کند اما سرمایی تولید نمی‌گردد.

موتور یخچال صنعتی به صورت مدوام کار نمی‌کند، چند ثانیه کار کرده و دوباره خاموش می‌شود

چرا رادیات یا اواپراتور یخچال صنعتی یا ویترینی یخ می‌زند؟

مقدار شارژ گاز یخچال ویترینی یا صنعتی چقدر است؟

علت سوختن موتور یخچال چیست؟

یخچال ‌های صنعتی ( ویترینی ) هوای گرم محیط را به بیرون انتقال داده و از این طریق هوای داخل یخچال را سرد نگه می‌دارند تا مواد غذایی درون یخچال سالم و تازه باقی بماند.

اگر قصد خرید یخچال ویترینی دارید، قبل از هرچیز باید نکته های زیادی را در نظر بگیرید. مثلا برای نگه داری محصولات گوشتی قصد دارید از فریزر ویترینی استفاده کنید، نیاز به یخچالی با قدرت بالا دارید. ولی برای نگه داری محصولات پروتئینی شاید نیاز به قدرت سرماسازی بالایی نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

image