اموزش

ترموستات یخچال چیست؟ | انواع ترموستات یخچال – فریزر

ترموستات یخچال

ترموستات یخچال یکی از مهم ترین اجزای یخچال در فرآیند خنک سازی و تنظیم دما می باشد. به عبارت دیگر، رله دما مسئول تنظیم دما و فرمان دادن به کمپرسور یا موتور یخچال برای روشن خاموش شدن آن است. که در فصول مختلف سال تنظیم کردن درجه یخچال نیز متفاوت می باشد که این امر باعث کمتر شدن مصرف انرژی و در نتیجه باعث افزایش عمر یخچال می شود.

ترموستات یخچال چیست؟

رله دما در واقع یک کنترل کننده دمای خودکار می باشد که وظیفه اصلی آن ثابت نگه داشتن دمای داخل دستگاه می باشد. تمام یخچال فریزرها دارای امکان تنظیم دما می باشند و بعد از تنظیم این دما سیستم خنک کننده باید به گونه ای عمل کند که همیشه دمای داخل یخچال در مقدار مشخص شده ثابت باشد. با ورود هوای گرم به داخل یخچال و بالا رفتن دما از حد مجاز تنظیم شده، ترموستات یا رله یخچال به کمپرسور فرمان کار کردن می دهد. بعد از شروع به فعالیت کمپرسور و کاهش دمای داخل یخچال و رسیدن به اندازه تنظیم شده، رله دما دوباره به کمپرسور فرمان خاموش شدن می دهد. مراحلی که به آن اشاره شد ساختار و روش کلی کار کردن توموستات و سیستم خنک کننده یخچال می باشد.

یخچال چند دقیقه یکبار باید اتومات کند ؟

به طور مثال، زمانی که شما اهرم ترموستات را چرخانده و آن را روی عدد ۶ قرار می دهید، تا زمانی که دمای یخچال به مقدار ۶ درجه نرسیده است، ترموستات اجازه کار به کمپرسور را می دهد و زمانی که دمای یخچال به ۶ درجه رسید، به صورت اتوماتیک ترموستات کمپرسور را قطع می کند تا دما در این درجه باقی بماند. بنابراین با توجه به دمای انتخابی و تنظیمات ترموستات، یخچال هرچند دقیقه اتومات میکند.

همانطور که گفته شد مدت زمان اتومات یخچال به دمایی که برای یخچال تنظیم می شود بستگی دارد. علاوه بر این، میزان گاز مبرد موجود در سیستم و نیز سلامت برخی قطعات حساس مانند کمپرسور و ترموستات یخچال نیز تاثیر مستقیم دارند. در برخی مواقع که یخچال شارژ گاز می شود، برای مدت زمانی کار کردن مداوم یخچال نرمال است و این مورد پس از نهایتا ۲۴ ساعت به روند قبلی خود باز می گردد، که در غیر این صورت نشان از وجود مشکل و خرابی یخچال است و باید با تعمیرکار یخچال باتجربه تماس گرفته شود.

اجزای ترموستات یخچال

بدنه فلزی

کنتاکت های اتصال

فانوسک محتوی گاز

لوله مویی

لوله بلو

فنر و اهرم ها

پیچ تنظیم

راه های بالا بردن کارایی ترموستات یخچال

از باز و بسته کردن های مداوم درب یخچال جلوگیری کنید. با هر بار باز و بسته شدن درب یخچال دمای داخل دستگاه تا حد زیادی افزایش پیدا می کند و ترموستات با تشخیص این تغییر دما باید به کمپرسور فرمان روشن شدن بدهد.

یخچال را در مکان مناسب با دمای متعادل قرار دهید. با بالا رفتن دمای محیط اطراف یخچال، دمای داخل نیز دچار تغییر شده و ترموستات یخچال مجدد شروع به تشخیص دما داده و سیستم خنک سازی را به گردش می اندازد.

از قرار دادن غذاهای گرم در داخل یخچال جدا خودداری نمایید. با قرار دادن غذای گرم در داخل یخچال نه تنها خرابی ترموستات را به همراه خواهد داشت، بلکه کمپرسور یا موتور نیز می سوزد.

دمای داخلی یخچال را درست تنظیم کنید با توجه به شرایط آب و هوایی و میزان گرم و سرد بودن فصل ها دمای یخچال باید درست تنظیم شود. در حالت کلی داخل یخچال دمایی بین 2 تا 5 درجه سانتیگراد باید داشته باشد.

تست سالم بودن ترموستات یخچال

برای اطمینان از عملکرد صحیح ترموستات یخچال تست زیر را انجام دهید:

دمای یخچال را روی عدد 3 درجه سانتی گراد تنظیم نمائید.

یک لیوان آب داخل یخچال وسط یخچال قرار داده و 24 ساعت صبر کنید.

لیوان را خارج کرده و توسط دما سنج دما را اندازه گیری کنید.

اگر دما بین 1 تا 5 درجه سانتی گراد باشد، ترموستات سالم است.

انواع ترموستات یخچال

رایج ترین انواع ترموستات یخچال در سه مدل فشار بخار و دو قطبی و جامد الکتریکی است. این سه مدل هر کدام ویژگی هایی دارند که بر اساس خواسته و نیاز سیستم برودتی این ترموستات ها برای یخچال ها و کولر گازی ها طراحی شده اند.

ترموستات مدل فشار بخار که به صورت مکانیکی و الکتریکی انجام وظیفه می کند، دارای میله شیشه ای است که حاوی الکل می باشد. این مایع با تغییرات دما واکنش داده و بخار می شود. با افزایش دما این مایع منبسط شده و به دیافراگم فشار وارد می کند. این فشار منجر به روشن شدن کلیدی می شود که به یخچال یا کولر گازی مورد نظر برای ایجاد درخواست سرما دستور می دهد.

ترموستات مدل دو قطبی از یک نوار حسگر که از دو فلز تشکیل شده است ایفای نقش می کند. این دو فلز با منبسط شدن و عکس العمل نشان دادن در مقابل افزایش دما به موتور سرمایش دستور ایجاد سرما می دهند.

ترموستات یخچال فریزر مدل جامد الکتریکی که به ترموستات دیجیتالی نیز شهرت دارد، از یک قطعه الکتریکی تشکیل شده است که در دمای های مختلف قابلیت رسانایی و هدایت الکتریسته  را دارد. این قطعه توسط یک پردازنده حساس به دما دستور درخواست سرما و تولید سرما را به موتور سرمایشی دستگاه ارسال می کند. این یکی از دقیق ترین ترموستات هایی است که اگر در طولانی مدت دچار مشکل شود برطرف کردن آن کار دشواری است.

تنظیم درجه ترموستات یخچال

ترموستات یخچال

تنظیم دما ترموستات یخچال

این تنظیم ترموستات یخچال برای فصول مختلف سال و برای مدل های مختلف یخچال متفاوت است. اما باید بدانید که دمای معمول بین یخچال فریزرها بین 2 تا 5 درجه سانتی گراد است. این دما مناسب ترین دما برای مواد غذایی داخل یخچال است که باعث سالم ماندن این مواد می شود. موردی که بسیاری از ما به آن توجه نمی کنیم قرار دادن مواد غذایی در جای مناسب خود در داخل یخچال است. بله هر مواد غذایی در داخل یخچال باید در جای مناسب خود قرار بگیرد. حال به طور کلی دمای یخچال برای فصول مختلف به شرح زیر می باشد:

فصل بهار: 1 تا 3 درجه سانتی گراد

فصل تابستان: 2 تا 4 درجه سانتی گراد

فصل زمستان: 1 تا 2 درجه سانتی گراد

فصل پاییز: 2 تا 3 درجه سانتی گراد

برای دریافت قیمت و سفارش انواع ترموستات های یخچال و فریزر در برند های سکاپ، سوری سان و دانفوس با ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *