تفاوت بین گاز R410 و R22

تفاوت بین گاز R410 و R22 در کولر گازی

دستگاه های تهویه مطبوع از گازهای مختلفی استفاده می کنند، دو نوع از شایع ترین گازها که در اسپلیت ها استفاده می شوند گازهای R22 و R410 هستند. این دو نوع گاز اگرچه از لحظ شیمیایی شباهت هایی دارند اما از لحاظ کارکرد متفاوتند.

تفاوت بین گاز R410 و R22

در این مقاله قصد داریم تفاوت بین گازهای R22 باR410 رو مقایسه کنیم و تمامی مزایا و معایب این دو گاز رو برای شما عزیزان بیان کنیم که در صورت خرید یک کولرگازی عالی بهتون زیاد کمک میکند که چه گازی برای شما مقرون به صرفه تر است.

از سال ۱۹۹۰ مشاهده شده که در صنعت تهویه مطبوع تغییر ایجاد شده است. R410a مبرد منحصر به فردی است که تولید مبرد منجمد R22 را متوقف کرده است در این پست شما میتوانید تفاوت واقعی بین مبرد R22 با R410 را مشاهده کنید.

نام دیگر گاز R22 فرئون ( Freon ) در حالی که نام دیگر گاز R410 پیورون ( Puron ) است . بیایید درباره خصوصیات R22 و R410a صحبت کنیم که انواع مختلفی از واحدهای مبرد هستند تا شما بتوانید به راحتی بین این دو واحد مقایسه کنید .

مقایسه بین مبرد R410 و R22

خصوصیات گاز R410
نوع گاز جدید با نام تجاری Puron
سازگار با محیط زیست
مناسب برای همه تهویه های مطبوع تازه ساخته شده
هیچ مشکلی در از بین بردن لایه اوزون وجود ندارد
به دلیل اجزای تهویه هوا سخت تر و با دوام تر، از خطر بیش از حد گرم شدن و از بین رفتن آن اجتناب کنید

خصوصیات گاز R22
نوع گاز قدیمی با نام تجاری Freon
از نظر سازگاری با میحط زیست سازگاری کمتری دارد.
از سال ۲۰۱۰ در سیستم تهویه مطبوع دیگر تولید نخواهد شد.
لایه اوزن زمین را از بین میبرد.
استفاده از آن حذف شده است بنابراین شما آن را گرانتر پیدا میکنید.

R22 یا R410a ؟

در مقایسه با گاز R22 میتوانید R410 رو پیدا کنید که مزایای قابل توجهی نسبت به آن دارد. ایا علت تغییر اصلی گاز R22 به R410 را میدانید؟ این به خاطر زمینه های محیطی میباشد. اگر نشتی در کمپرسورهای A / C با گاز R22 وجود داشته باشد، برای محیط اطمینان حاصل خواهد شد که HFCF را به هوا منتقل می کند که سبب گرم شدن کره زمین و تضعیف لایه اوزون خواهد شد. برای خنک کننده های خانگی کمپرسور های A/C با گاز r410a مناسب است با مهاجرت از گاز R22 به R410a شما میتواند چگونگی استفاده از R410a رو یادبگیرید و از مزایا آن لذت ببرید.

در صورت داشتن یک سیستم تهویه مطبوع R-22 بهتر است آن را با واحد R410a جایگزین کنید بنابراین شما نتها محیط خود را حفظ میکنید بلکه از کارایی و استفاده آن نهایت لذت را خواهید برد. و چون گاز R22 رو به اتمام است و قطعات ان هم تولید نخواهد شد و بنابراین شما برای پیدا کردن یک قطعه باید کلی هزینه کنید و هزینه های دستگاه شما نسبت به کمپرسورهای گاز R410a بسیار بالاتر میرود. اطلاعات مربوط به مقایسه بین این دو واحد شما را در تصور ذهنی واضح از دو واحد هدایت خواهد کرد که به نوبه خود به شما در انتخاب بهترین واحد مناسب برای نتایج کارآمد و برجسته کمک خواهد کرد.

مقایسه بین مبرد R410 و R22

در واقع تفاوت بین گاز R410 و R22 در جذب و آزاد کردن گرما است به این صورت که جذب و ازاد کردن گرما در گاز R22 نسبت به R410 یا پیورون (PURON) کمتر است و بازده کمتری نسبت به آن دارد. گاز موجود در کولرهای اینورتر معمولا R410 می‌باشد.

در سال ۲۰۱۰، در سیستم های تهویه مطبوع جدید، استفاده از R22 ممنوع شد. در سال ۲۰۱۵، R410a استاندارد جدیدی برای سیستم تهویه مطبوع مسکونی ایالات متحده شد . دولت ایالات متحده قصد دارد که گازی داشته باشد که میزان تخلیه ازن را به سطح 0 برساند، بنابراین آنها واحد R410a را توصیه می کنند R22 تولید غیر قانونی خواهد شد و در سال ۲۰۳۰ ممنوعیت استفاده از گاز R22 کامل خواهد شد.

تفاوت بین گاز R410 و R22مزیت های گاز R410 نسبت به گاز R22

R410 در جذب و ازاد شدن گرما بهتر از مبرد R22 عمل می‌کند.
کمپرسور R410 خنک تر از R22 کار می کند؛ همچنین ریسک خراب شدن ان به دلیل Over Heat کاهش می یابد.
نسبت حلالیت R410 در روغن سنتیتک بیشتر از حلالیت R22 در روغن ماینرال است. به همین دلیل سیستم R410a دارای خوردگی و سایش کمتر از سیستم R22 است.
R410 مقدار شارژ کمتری نسبت به R22 دارد.
R410 آنتالپی بالاتر و نقطه جوش پایین تری نسبت به R22 دارد.
استفاده R410 در دستگاه‌ های تهویه مطبوع باعث عمر بیشتر قطعات، سرمای بیشتر و ماندگاری بالاتر می شود.
کمپرسوری که از مبرد R410 استفاده می‌کند فشار بیشتری نسبت به کمپرسور های حاوی گاز R22 به سیستم و لوله‌ها انتقال می‌دهد و باعث بهبود سرمادهی می‌شود.

عملکرد گازها بر روی کمپرسور

گاز R410a دارای نقطه‌ جوش منفی ۵۱٫۴- درجه است که در مقایسه با گاز R22 که دارای نقطه ‌جوش منفی ۴۰٫۸ درجه است بسیار بازده بالاتری داشته و سازگار با ODP نیز می‌باشد که دارای ظرفیت سرما سازی بسیار خوبی بوده و برای مبدل ‌های حرارتی کوچک مانند کولر گازی بسیار عالی ست.

در گذشته تقریبا در ساخت و تولید تمامی کولر های گازی از مبرد R22 استفاده می شد. R22 در قیاس با R410 از تراکم پذیری بالاتری برخوردار است و لذا کیفیت سرمایش مطلوب تری ایجاد می کند. اما مشکل آن آسیب رساندن به محیط زیست می باشد. متاسفانه گازهای R22 با شکستن مولکول های O3 باعث نازک شدن لایه ازن می شوند. به همین دلیل تولید آن از سال ۲۰۰۲ متوقف شده است. R410 با حذف این مشکل جایگزین R22 شد.

حسن دیگر استفاده از R410 آن است که کولر های گازی دارای مبرد R410 در قیاس با R22 از کندانسور بزرگتری بهرمند هستند، در نتیجه گاز برگشتی از اواپراتور فرصت بیشتری دارد تا گرمای خود را بهتر و بیشتر به اتمسفر منتقل کند و به این ترتیب در زمان ورود به کمپرسور منقبض تر بوده و کمپرسور با نیروی کمتری اقدام به متراکم کردن R410 می کند. در نتیجه می توان اینطور نتیجه گرفت که کولرهای گازی دارای مبرد R410 در مقایسه با کولرهای گازی دارای مبرد R22، برق کمتری مصرف می کنند.

برای بهرمندی از کارایی و عملکرد عالی و مزایای محیط زیستی از گاز R410 استفاده کنید که بسیار مقرون به صرفه نیز است.

منبع : kiasarma.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

image