اموزش

راهنمای انتخاب و خرید آب سردکن

راهنمای انتخاب و خرید آب سردکن

آبسردکن‌ها در انواع مختلف و متناسب با نیاز مصرف‌کننده‌ ها ساخته می‌شوند. درسال‌ های گذشته آبسردکن‌های بدنه استیل مرسوم بودند و ظاهر جذابی برای استفاده در محل زندگی یا کار نداشتند. در ضمن همان طور که از نامشان پیداست آب را تنها سرد می‌کردند. اما امروزه با تغییر نیاز مصرف‌کننده، دستگاه ‌های آبسردکن باقابلیت گرم کردن یا جوش آوردن آب نیز تولید شده‌اند که بسیار محبوب هستند.

آبسردکن یکی از تجهیزات سرمایشی بسیار پرکاربرد در بسیاری از مکان ها می باشد. در واقع برای کسانی که نیاز به دسترسی سریع به آب خنک و گوارا دارند، آبسردکن ها بهترین گزینه می باشند. استفاده از آب سردکن ها هیچ محدودیت زمانی ندارد. زیرا نوشیدن آب خنک برای بیشتر افراد تجربه ای لذت بخش است.

به طور کلی آبسردکن ها در دو مدل آبسردکن تک منظوره ای صنعتی و آبسردکن چند منظوره ای ساخته میشوند.

خرید آب سردکن های صنعتی برای استفاده در مکان هایی همچون کارگاه های بزرگ، سالن های ورزشی، مکان های عمومی همچون پارک، مساجد، معابر کنار خیابان و در کل اماکن رو باز و پر رفت و آمد مناسب می باشند. این نوع آبسردکن ها به آب لوله کشی شده وصل میشوند و آب را خنک میکنند. آبسردکن های صنعتی در انواع تک شیر، دو شیر، و … تولید میشوند. لازم به ذکر است که استفاده پی در پی از آبسردکن های صنعتی باعث به فشار افتادن موتور آن میشود. در نتیجه این فشار، موتور بیش از حد داغ شده و میسوزد. لذا نباید بصورت پیوسته شیر آن را باز نگه داشت.

امروزه نوعی دیگر از آبسردکن های صنعتی تحت عنوان آبسردکن آنی طراحی میشوند که بصورت لحظه ای آب را خنک میکنند. در سایر آبسردکن ها لازم است تا مخزن آب توسط موتور خنک شود و در صورت برداشت زیاد آب، دمای آن به مرور گرم میشود. در حالی که در آبسردکن های آنی ، آب خنک همیشه در دسترس می باشد و به هنگام برداشت آب، دمای آن خنک است. این آب سرد کن ها بیشتر در مکان های پر رفت و آمد عمومی مورد استفاده قرار می گیرند. آبسردکن های چند منظوره ای نیز بیشتر به اسم آبسردکن ایستاده و یا رومیزی شناخته میشوند. این نوع آبسردکن ها در انواع مختلف، یخچال دار، کابین دار، مخزن دار و بدون مخزن، تصفیه دار و بدون فیلتر طراحی میشوند.

دستگاه‌ های آب ‌سردکن از نظر نحوه تغذیه به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند:

آبسردکن‌ های منبع بالا

آبسردکن ‌های منبع پایین

آبسردکن ‌های متصل به آب شهری

آبسردکن‌های منبع بالا

در آبسردکن ‌های منبع بالا، همان ‌طور که از نامشان پیداست، منبع یا دبه آب در بالای دستگاه قرار می‌گیرد. این محصولات طوری طراحی‌شده‌اند که منبع‌ها با شکل‌ های مختلف روی آن‌ها نصب شوند. امکان استفاده از منبع‌ های ساده و منبع‌ های فیلتر دار وجود دارد. ازآن‌جا که تهیه منبع آب از هر مدلی که باشد بر عهده خریدار است، صاحب آبسردکن با تنوع زیادی از منبع ‌های آب در اشکال، حجم و کارآیی مواجه خواهد بود. معمولاً تولید کنندگان آبسردکن، یک منبع آب ساده همراه دستگاه ارسال می‌کنند ولی بین تمام شرکت‌های تولید یا عرضه ‌کننده این دسته محصولات عمومیت ندارد. آبسردکن‌ های منبع بالا در انواع ایستاده و رومیزی تولید می‌شوند.

آبسردکن‌ های منبع پایین

در این گروه دبه‌ های آب در قسمت زیرین دستگاه جای می‌گیرند و آب به‌وسیله پمپ داخلی مکیده می‌شود. مزیت تولید این سری محصولات در زیبایی، در معرض نور نبودن دبه آب و نیز تعویض و پرکردن راحت‌تر منبع آب است. نبود منبع و تجهیزات اضافه روی دستگاه امکان جایگیری آبسردکن در دکور، کابینت و … را فراهم می‌کند ولی در قسمت زیرین دیگر فضایی باقی نمی‌ماند.

آبسردکن‌ های منبع پایین تنها به‌ صورت ایستاده ساخته می‌شوند و نمی‌توانند به ‌صورت رومیزی ارائه شوند.

آبسردکن ‌های متصل به آب شهری

دسته آخر آبسردکن‌ ها آنهایی هستند که هیچ منبع آبی ندارند و به‌ صورت مستقیم به یک شیر آب شهری متصل می‌شوند. مزیت اصلی آن‌ها عدم نیاز به پرکردن مخزن یا خرید دبه آب است. البته استفاده از چنین دستگاه‌ هایی فقط در مکان ‌هایی ممکن است که دسترسی به شیر آب وجود دارد. آب‌ سردکن ‌های متصل به آب شهری در ابعاد مختلف و به ‌صورت ایستاده یا رومیزی ساخته می‌شوند و در قسمت زیرین انواع ایستاده ممکن است کابین یا یخچال هم وجود داشته باشد.

آب سرد و آب گرم

اکثر دستگاه‌ های آبسردکن امروزی قابلیت گرم کردن آب تا دمای نزدیک به جوش را هم دارند. به ‌این‌ ترتیب با تهیه یک دستگاه، هم آب سرد و هم نوشیدنی گرم مثل چای کیسه ‌ای یا قهوه فوری یا انواع دم ‌نوش‌ها به‌ سرعت آماده می‌شود.

نکات ایمنی هنگام خرید آب سردکن

در مدل ‌های باکیفیت که به ایمنی هم توجه می‌شود علاوه بر سنگین کردن پایه دستگاه و طراحی ویژه از واژگون شدن آن در اثر ضربه ‌های غیر عمد و احتمالی جلوگیری می‌شود بنابراین برای خرید آب سردکن این گزینه را نیز ملاک قرار دهید.

علاوه بر این‌ها برای جلوگیری از سوختگی احتمالی با آب داغ در مدل‌ هایی که دارای آب‌ گرمکن هستند دکمه ‌ای ایمنی در نظر گرفته می‌شود تا کاربر با آگاهی و دقت نسبت به پرکردن لیوان اقدام کند و از طرف کودکان کنجکاو خود را در معرض خطر قرار ندهند.

برخی از نکاتی که باید حین خرید آب سردکن به آنها توجه کنید

برخورداری از ظاهر زیبا و بهداشتی لازمه این دستگاه ها می باشد. آبسردکن های صنعتی از جنس استیل ساخته میشوند که بهترین نوع آن استیل نگیر می باشد و این یک استاندارد در این زمینه است. جنس استیل در برابر رطوبت کاملا ضد زنگ بوده و دچار پوسیدگی نمی شود. اما در آبسردکن های چند منظوره ای از ABS استفاده میشود. ABS یک ماده پلاستیکی پر کاربرد می باشد که به سادگی قابل تمیز شدن است. از طرفی به کمک ABS بدنه آبسردکن بصورت یکپارچه تولید میشود. اگر برای محیط کاری می خواهید آبسردکن خرید کنید، توصیه میشود آبسردکن چند منظوره ای با ظاهری شیک و جذاب انتخاب کنید. در برخی از آبسردکن ها در محل شیر خروجی، انواع آلودگی ها بر اثر تجمع میکروب ها و پسماندهای آب شکل میگیرد. لذا آبسردکنی را خرید کنید که پسماندهای آب در آن دفع شوند و یا محزن چکه گیر آن قابلیت جدا شدن داشته باشد.

خروجی آبسردکن باید کیفیت مطلوب را داشته باشد. در آب سرد کن های صنعتی از شیرهای استیلی استفاده میشود. در حالی که در آبسردکن های فانتزی از شیرهای پلاستیکی استفاده میشود. در هر دو نوع آب سردکن ، از دو نوع شیر فشاری و یا اهرمی (پدالی) استفاده میشود. دقت داشته باشید که برای احتیاط بیشتر باید دکمه آب داغ در آبسردکن دارای اخطار و یا ضامن باشد تا کودکان کنجکاو و افراد ناخواسته دچار سوختگی نشوند. آب داغ در آبسردکنهای فانتزی به نزدیک دمای جوش میرسد و در اثر تماس با پوست باعث سوختگی آن میشود.

مصرف برق نیز یکی دیگر از موارد حائز اهمیت در آبسردکن ها می باشد. عمده برق مصرفی آبسردکن ها مربوط به کندانسور و موتور خنک کننده آنها می باشد. لذا اگر موتور برق کمتری مصرف کند، در کل آب سردکن در مصرف برق بهینه تر عمل خواهد کرد. به برچسب انرژی موتور آن حتما دقت نمائید.

مهمترین بخش آبسردکن ها موتور آنها می باشد. در آبسردکن ها از موتورهای هرمتیک استفاده میشود. این موتورها در ایران ساخته نمی شوند و توسط سازندگان خارجی معدودی طراحی میشوند. بنابراین کارخانه سازنده آن اهمیت زیادی دارد. از بهترین کندانسورها می توان به موتور های دانفوس، تکامسه ، کالترون ، سانیو و … اشاره کرد. هر چقدر ظرفیت کندانسور بیشتر باشد، توان آبسردکن نیز در خنک کنندگی بیشتر خواهد بود. البته میزان مصرف برق نیز بالا خواهد رفت. توجه داشته باشید که امروزه چین نسخه های کپی و تقلبی برخی از این موتورها را مونتاژ میکند که از لحاظ کیفیت و عمر مفید بسیار پایین تر از نوع اورجینال آن می باشند.

در آبسردکن های فانتزی و چند منظوره ای بسیاری از اجزای آن از ABS ساخته شده اند که در داخل دستگاه مشکلاتی همچون پوسیدگی و تغییر در مزه آب ایجاد نمی کنند. در صورتیکه از فلز در قسمت های داخلی آبسردکن استفاده شود، این مشکلات به وجود خواهد آمد.

در آب سردکن های صنعتی انتخاب تعداد شیرها مهم می باشد. لذا باید بر اساس نیاز و استفاده افراد از آبسردکن با تعداد شیرهای کافی استفاده کرد. آبسردکن های چند منظوره ای برای هر قسمت آب خنک ، ولرم و داغ فقط یک عدد شیر دارند.

دقت داشته باشید برخی از آبسردکن ها هنگام فرایند خنک سازی و یا داغ کردن آب سر و صدای زیادی از خود ایجاد میکنند. این صداها در محیط کاری و یا منزل میتواند برای افراد ناخوشایند باشد. لذا توصیه میشود آبسردکنی خرید کنید که به هنگام عملکرد، صدا نداشته باشد.

آبسردکن باید شامل گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش باشد. لذا از تولید کننده ای آب سردکن خرید کنید که معتبر باشد. گارانتی و خدمات پس از فروش در واقع نوعی ضمانت برای کالا می باشد که در صورت معیوب بودن دستگاه قابل تعمیر خواهد بود.

آبسردکن ‌ها شاید در منازل چندان موردنیاز نباشند و تهیه آب سرد توسط یخچال ‌ها و آب جوش توسط کتری و سماور انجام شود ولی در شرکت ‌ها، مغازه ‌ها و فروشگاه ‌های بزرگ جزو لوازم ضروری محسوب می‌شوند. ترکیب دستگاه ‌های مختلف در یک دستگاه (آبسردکن، جوش ‌آور و یخچال) ازنظر صرفه اقتصادی نیز می‌تواند مفید باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *