تفاوت بین اسپیلت و کولر گازی چیست؟

تفاوت بین اسپیلت و کولر گازی چیست؟

تفاوت اسپلیت با کولر گازی در چیست؟ اسپیلت و کولر گازی چه ویژگی هایی دارند و آیا تفاوتی بین کولر گازی و اسپلیت از نظر عملکرد و کارایی وجود دارد؟

در زبان لاتین اسپلیت را به این صورت می‌نویسند Split که بعضی از افراد اسپیلت تلفظ می‌ کنند. اگر بخواهیم اسپلیت را معرفی کنیم باید گفت این دستگاه یک سیستم سرمایشی است که در فضا های بزرگ و کوچک در مدل‌ های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اسپلیت چگونه هوا را خنک می‌کنند؟

وقتی هوای گرم موجود در محیط توسط فن‌ های پر قدرت کولر گازی وارد اسپلیت می‌شود، در بخش کمپرسور تحت تأثیر قرار می‌گیرد و دمای هوای گرم گرفته می‌شود.  در پایان دمای هوای گرم کاهش پیدا می‌کند و هوای سرد توسط کانال به محیط هدایت داده می‌شود. دستگاه تا زمانی این کار را انجام می‌دهد که محیط به دمایی که از قبل توسط برنامه نویس به ترموستات دستگاه داده شده است، برسد. در این حالت کولر دمای محیط را کنترل کرده و نمی‌گذارد هوای محیط نه خیلی سرد و نه خیلی گرم باشد.

هر کدام از مدل‌ ها و برند های کولر های گازی دارای اجزای زیر است. چرا که نیاز است با این اجزا هوای گرم به هوای سرد و خنک تبدیل شود.

فن کولر گازی

کمپرسور

کویل کولر

شیر انبساط دستگاه

واحد کنترل کولر

انواع اسپلیت

کولر گازی‌ ها در مدل‌ های زیادی طراحی شده اند چه بسا که هر کمپانی نیز با توجه به استراتژی که برای طراحی و ساخت این دستگاه پیاده سازی کرده است، خود کمپانی نیز در مدل‌ های مختلف با طرح‌ های زیبا کولر های گازی مدل اسپلیت را روانه بازار کرده اند.

انواع کولر های گازی اسپلیت پر استفاده:

Multi Split

داکت Split

مدل پرتال

پنجره ای

مدل ایستاده

سقفی و زمینی

تفاوت کولر گازی و اسپیلت

اگر بخواهیم خیلی کلی توضیح دهیم باید عنوان کنیم که کولر گازی و اسپلیت هر دو یکسان هستند. یعنی اسپلیت همان کولر گازی است که از سیستمی مشابه به کولر های گازی برای خنک کردن استفاده می کند و تفاوتی در نحوه عملیات آنها به شکل جدی دیده نمی شود.

خیلی از افراد که به سیستم‌ های سرمایشی اهمیت می‌ دهند با واژه اسپلیت و کولر گازی زیاد برخورد داشته اند.

خیلی از این افرادی اسپلیت و کولر های گازی را به عنوان یک دستگاه می‌شناسند.

اما اصلاً اینطور نیست چرا که کولر اسپلیت یکی از انواع کولر های گازی است.

اما چه فرقی بین این دو کولر گازی و اسپیلت وجود دارد؟

اسپلیت‌ ها دو تکه هستند در حالی که کولرهای گازی یک تکه نیز دارند.

کولرهای گازی بسیار سر و صدا می‌کنند و مشتریان از این بابت بسیار ناراضی هستند.

بعضی از کولر های گازی نمی‌توانند دمای محیط را کنترل کنند و این یکی از معایب این دستگاه به شمار می‌آید.

همچنین برای تهویه مطبوع بیشتر افراد کولرهای اسپلیت را انتخاب می‌کنند.

اسپلیت‌ ها دارای دو بخش هستند یونیت داخلی و خارجی. از نظر قیمت نیز اسپلیت‌ ها گران تر از کولر های گازی هستند. اما بعضی از مدل‌ های کولر گازی نیز ارزان تر می‌ باشند.

مزایای کولر گازی اسپلیت

بازدهی انرژی بیشتر

سیستم های مرکزی انرژی زیادی را از طریق کانال ها از دست می دهند و نشتی کانال ها می تواند باعث شود تا 30 درصد انرژی اتلاف شود. وقتی از لوله ها و کانال های عایق بندی نشده و در شرایط نامناسب نصب استفاده می کنید، این امر باعث بروز مشکلات کارایی انرژی می شود. از آنجایی که سیستم های اسپلیت بدون داکت طراحی شده اند، صرفه جویی در انرژی را افزایش می دهند.

طراحی زیبا

از آنجایی که سیستم های کولر گازی اسپلیت از دو بخش یونیت داخلی و یونیت بیرونی تشکیل شده اند، انعطاف پذیری بیشتری در طراحی یونیت داخلی دارند و امروزه با ظاهر زیبایی که دارند، نسبت به سایر کولر گازی ها نمای مناسبی در فضای خانه دارند.

سر و صدای کمتر

یونیت داخلی کولر گازی اسپلیت می تواند تا 19 دسی بل بی صدا کار کند که این به شکل قابل توجهی آرام تر از کولر گازی از نوع پنجره ای است.

سرعت خنک سازی بیشتر

کولر گازی ها اسپلیت در مدت زمان بسیار کمتری نسبت به سایر کولر ها فضا را خنک می کنند.

تعمیر و نگهداری ساده تر

کولر اسپلیت دارای فیلتر های قابل شستشو هستند که فقط به تمیز کردن منظم معمول نیاز دارند. فیلتر ها به راحتی تمیز می شوند و برای انجام این کار نیاز به تماس با یک متخصص ندارید از طرفی یونیت بیرونی به شکلی طراحی شده است که هنگام تعمیر یا سرویس، دسترسی به آن آسان است.

ظرفیت گرمایشی

در کنار قابلیت خنک کنندگی، بسیاری از مدل های کولر گازی اسپلیت دارای قابلیت گرمایشی نیز هستند. بنابراین به شما این امکان را می دهند که با تغییر فصل به خوبی از آن استفاده نمایید.

معایب اسپیلت

شاید بتوان گفت مهمترین و تنها عیب کولر گازی از نوع اسپلیت، هزینه اولیه خرید و نصب آن است. هزینه خرید و نصب کولر گازی اسپلیت نسبت به سایر کولر ها بیشتر است؛ اما وقتی که این هزینه اولیه را با بازدهی بیشتر انرژی اسپلیت در طول سال نسبت به سایر کولر های گازی مقایسه می کنیم، در اکثر مواقع برتری کولر گازی اسپلیت نسبت به سایر کولر های گازی مشهود است.

از طرف دیگر نصب کولر گازی اسپلیت نسبت به سایر کولرها از حساسیت بیشتری برخوردار است و اگر فرایند نصب به درستی انجام نشود، علاوه بر اینکه بازدهی انرژی مناسبی نخواهند داشت، به مرور زمان باعث مشکلات بیشتری مانند نشت گاز مبرد کولر می شود.

کارشناس کیاسرما

کارشناس کیاسرما

0 موارد سبد خرید
کلید اسکرول خودکار به بالا
اینستاگرام یوتیوب واتس آپ واتس آپ تلگرام